+48728880482
kontakt@hagal.net

Modne meble z drzew zagrożonych wyginięciem

Produkty wykonane z drewna egzotycznego stały się bardzo popularne i ogólnodostępne. Mimo wysokich cen, popyt na nie stale rośnie. Nawet renomowane firmy oferują meble wykonane z gatunków drzew objętych CITES*. Jak to możliwe, że gatunki, z których wykonane są modne meble znanych marek, są zagrożone wyginięciem?

„Słabo zalesiona, sawannowa Afryka Zachodnia eksportuje obecnie więcej drewna niż porośnięta dżunglą zlewnia Konga. Eksport drewna z gatunku Pterocarpus erinaceus do Chin w ciągu pięciu lat (2010-2015) zwiększył się aż 1700-krotnie pod względem ilości importowanego drewna, a pod względem jego wartości aż 3000-krotnie. Powodem jest wciąż rosnący popyt na palisander” – czytamy na stronie ginacegatunki.pl.

Wiele krajów uchwaliło w ostatnich latach całkowity zakaz wyrębu i handlu palisandru. Niestety wycinka i sprzedaż trwa. Ogromny popyt i wysoka cena zachęciły nawet renomowane firmy do balansowania na granicy prawa. Nielegalna wycinka prowadzona jest nawet w Parkach Narodowych, np. w Mali, Benin, Burkina Faso, czy Sierra Leone.
Często drewno zagrożonych gatunków jest eksportowane pod inna nazwą handlową. W krajach, takich jak Senegal, o silniejszych rygorach ochrony, drewno jest przemycane do sąsiadów, a dopiero później eksportowane na świat (np. palisander w w Azji Południowo-Wschodniej).

Popularne w handlu – zagrożone wyginięciem

Ramin –  rośnie w dużym rozproszeniu, a jego „odnawianie się” jest bardzo słabe. Niestety wszystkie produkty wykonane na rynku z tego drzewa pochodzą tylko i wyłącznie z lasów naturalnych (82% Indonezja, 17% Malezja).
Ramin współtworzy nizinne tropikalne lasy bagienne Malezji i Indonezji, które są domem dla wielu zagrożonych wyginięciem zwierząt, np. orangutanów czy tygrysów sumatrzańskich.
Lasy te, mają wpływ na zmiany klimatu. Postępujące wylesianie i osuszanie tych terenów powoduje rozkład zakumulowanej materii i uwalnianie węgla do atmosfery, a także zwiększa ryzyko pożarów
Niestety, jest ceniony przez dekoratorów wnętrz i np. producentów ekskluzywnych mebli.

Mahoniowiec wielkolistny – na skutek nadmiernej eksploatacji, jego naturalna populacja w 1998 roku została
oceniona jako narażona na wyginięcie i umieszczona na Czerwonej Liście IUCN, a już w 1995 roku dodana do Załącznika II CITES. Nielegalny obrót drewnem z zagrożonych, tropikalnych lasów wciąż ma miejsce.

Palisander/drzewo różane– gatunek zwornikowy, czyli taki, który warunkuje istnienie wielu innych gatunków i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego ekosystemu wrażliwych półpustynnych siedlisk. Ma zdolności wiązania azotu atmosferycznego, przez co odgrywa znaczną rolę w poprawianiu żyzności gleby.  Jest bardzo miododajny, dostarcza nektaru dla pszczół.
Nadmierna i niekontrolowana wycinka doprowadziła w 1998 roku w Mali do wytępienia tych drzew w promieniu 50 km od stolicy kraju. Masowe wycinki na potrzeby handlu międzynarodowego mogą mieć katastrofalne skutki zarówno dla środowiska, jak i dla populacji ludzi żyjących na sawannowych terenach Afryki Zachodniej.
Palisander jest niestety bardzo popularnym surowcem stosowanym w budowach zewnętrznych, stolarstwie i meblarstwie. Jest trwałym, drobnoziarnistym i dobrze utrzymującym kształt drewnem, dlatego wiele firm z dumą prezentuję wykonane przez siebie meble z tego drewna.

Co możemy zrobić?

Przede wszystkim, nie generować popytu na produkty wykonane z drzew zagrożonych wyginięciem.
Kupując wyroby drewniane, wybierać te wykonane z pospolitych gatunków. Takie drzewa to oczywiście rodzime gatunki strefy umiarkowanej: sosna zwyczajna, świerk pospolity, dąb. Z gatunków egzotycznych, to np. bambus , kapokowiec – ceiba, samba, zwana abachi lub wawa (źródło).

*CITES – Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, czyli Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.